Czy polska giełda odzwierciedla sytuację finansową przedsiębiorstw? Teoretycznie kursy winny mieć pewną korelację z sytuacją finansową oraz szeroko rozumianym wizerunkiem firmy. W praktyce powinno to się sprowadzać do następującego równania:
Kurs = wartość księgowa + goodwill
gdzie goodwill zasadniczo stanowi odzwierciedlenie marki, nastrojów inwestorów, oceny perspektyw przedsiębiorstwa oraz szeregu czynników niewymiernych. Tymczasem na naszym parkiecie większość akcji spółek jest notowanych poniżej wartości księgowej. Po prostu gremialne nastroje inwestorów nie odzwierciedlają wiary w świetlaną przyszłość spółek, a swoje dołożyły też częściowa nacjonalizacja OFE oraz nie zawsze rynkowe podejście do "swoich" spółek skarbu państwa, który jest chyba najmocniejszym "posiadaczem" na naszym parkiecie.
Ale w ostatnim czasie powyższe nie dotyczy najlepszej inwestycji na parkiecie, czytaj Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W czasach totalnego kryzysu górnictwa spółka, która nie spełnia podstawowych kryteriów płynności (wskaźnik płynności bieżącej w raporcie na 30 września 2016 roku wynosi tylko 0,63*) oraz która notuje w trzech kwartałach 2016 roku następujące wyniki netto**:
- Bilans otwarcia = 0
- I kwartał = -(minus) ok. 60 mln zł;
- II Kwartał = -(minus) ok. 90 mln zł;
- III Kwartał = -(minus) ok. 160 mln zł;
jest "królową" parkietu.
Bowiem w tym samym czasie kurs JSW*** zachował się następująco:
- Bilans otwarcia = ok. 10 zł (przełom roku)
- Po publikacji wyników I kwartału (maj) = ok. 20 zł;
- Po publikacji wyników II kwartału (sierpień) = ok. 30 zł;
- Po publikacji wyników III kwartału (listopad) = ok. 80 zł.
Wniosek:
- Im wyższe straty notuje spółka, tym lepiej jej perspektywy oceniają inwestorzy i tym chętniej kupują jej akcje za coraz wyższą cenę!
Sens ekonomiczny tego stwierdzenia:
- Żaden!
Pytanie:
- Kto "wykreował" tę bańkę i kiedy ona pęknie?
* Wskaźnik z raportu skonsolidowanego JSW
** Wyniki ze strony www.bankier.pl
*** Kursy ze strony www.bankier.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz