wtorek, 30 kwietnia 2019

Włochy są fajne. Ale Włosi nie znają słowa "termin"

Obwodnica Częstochowy nie powstanie w terminie
Włochy są fajne. Nie, nie są fajne, są wręcz po prostu piękne. Włosi są kreatywni, jedyni w swoim rodzaju i naprawdę dają się lubić. Ale ... założenie, że włoska firma wykona coś w terminie, jest niezgodne z wiedzą o standardowych zaletach i wadach narodów. Takie założenie jest po prostu mało realne. Polskie słowo "termin" oznacza po włosku po prostu "kiedyś" albo jeszcze inaczej - "jak się uda". Bez żadnych złośliwości.

GDDKiA popełniła błąd pierwotny. Trzeba było po prostu w specyfikacji przetargowej dać zapis: "Scusa, nam zależy na wykonaniu zadania w założonym terminie, więc wszystkie firmy włoskie zostaną wykluczone z automatu".

No i prasa dziś pisze tak:

"Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z winy wykonawcy z firmą Salini, która miała zbudować odcinek trasy S3 w okolicach Polkowic i obwodnicę Częstochowy w ciągu autostrady A1 - poinformował wczoraj Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA. Równocześnie obciążono firmę Salini karami umownymi w wysokości 84 mln 492 tys. 307 zł i 74 groszy za przekroczenie czasu na zakończenie robót z winy wykonawcy na odcinku trasy S3 w okolicach Polkowic."

No cóż. Nie tak prędko pojedziemy obwodnicą Częstochowy a tymczasem ... miasto szykuje się do remontu "starej" drogi nr 1. Czeka nas armagedon komunikacyjny w (od niedawna) ekstraklasowym mieście.

A co do Włochów. Generalizuję? Jadę stereotypami? A pewnie tak. Ale mam też inne dowody na swoją tezę. Kto buduje nową zakopiankę? Czy terminy tam są dotrzymywane?

Do takiego widoku Włosi muszą być przyzwyczajeni. My nie musimy
Pisałem zresztą kiedyś tak (o terminowości wykonania w cz. 2):
[kliknij niżej]

Narodowe cechy biznesu: Włosi (1)
Narodowe cechy biznesu: Włosi (2 - ost.)

poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Tragedia, która już dziś nie zaskakuje

Biblioteka Narodowa podała wstępne wyniki badań czytelnictwa w Polsce za 2018 r.

Ponieważ już od lat jest źle, więc wyniki nie zaskakują. W 2018 r. po jakąkolwiek książkę sięgnęło tylko 37 proc. Polaków. Natomiast 7 lub więcej książek przeczytało ... 9 proc. Polaków.

Gwałtowny spadek czytelnictwa w Polsce nastąpił między 2004 a 2008 rokiem. Wiążę to z efektem reformy edukacji z 1999 r. i z wprowadzeniem gimnazjów i krótkich liceów. Ale nie jest to pewnie jedyne wyjaśnienie. Nie może to być jedyne wyjaśnienie.

No cóż. Szukajmy więc i zestawmy ze sobą dwie dane statystyczne: liczbę studentów (dane Studenckamarka.pl) oraz liczbę osób czytających (dane Biblioteka Narodowa).

Wygląda to mniej więcej tak:

Wykres naprawdę zastanawia. Otóż okazuje się, że silny spadek czytelnictwa przypadł na czasy ... gwałtownego wzrostu ilości studentów w Polsce. Szczerze mówiąc trudno o lepszy dowód, że wyższe wykształcenie w Polsce staje się coraz bardziej "papierowe" oraz coraz mniej mające wspólnego z wiedzą i oczytaniem. Ciekawe. Im większy odsetek ludzi papierowo "wykształconych", tym niższe zapotrzebowanie na książki.

Raport wstępny Biblioteki Narodowej za 2018 r. dostępny jest tutaj: LINK!

Redziński, o przepraszam za pomyłkę..., Stefański to uczciwy i ... lojalny sędzia


"Ja jestem uczciwy sędzia. Zapłacili za 3-0 — będzie 3-0" — tak mawiał w znakomitej roli z 1988 r. Henryk Bista.

Jest 1994 rok. Trwa decydujący o mistrzostwie Polski mecz Legii z Górnikiem w ostatniej kolejce sezonu. Legii wystarczy remis, Górnik musi wygrać. I Górnik niespodziewanie prowadzi. Legia jednak wyrównuje. Zdobywa mistrza w tym praktycznie niedokończonym meczu. Niedokończonym, gdyż kibice wtargnęli na murawę myląc gwizdek oznaczający spalonego z końcem meczu. Wyrównuje, gdy na murawie ma już tylko 8 rywali. I tak bezczelnie do końca ... groźnych i wciąż atakujących.

Jest 2017 rok. W meczu Arki z Ruchem mającym kolosalny wpływ na utrzymanie w ekstraklasie bramkę ręką strzela zawodnik Arki Siemaszko. Rękę widzą wszyscy, poza sędzią Musiałem. Arka się utrzymuje. Sędzia Musiał nadal robi karierę w ekstraklasie. Ruch rozpoczyna spadek w otchłanie futbolu.

Jest rok 2019. Trwa mający kolosalny wpływ na losy mistrzostwa Polski mecz Lechii z Legią. Od jakiegoś czasu w Polsce — w celu minimalizowania pomyłek sędziowskich — wprowadzono VAR. I tuż po rozpoczęciu najdroższy do niedawna piłkarz ligi — Artur Jędrzejczyk — zatrzymuje piłkę zmierzającą do pustej bramki wyciągniętą przed siebie ręką. Piłka wylatuje na rzut rożny. Sędzia Stefański zatrzymuje grę i ... rusza na telewizyjne łowy. I tamże zostaje jakieś 5 minut. Na trybunach pewnie konsternacja. Ale kibice mają swoje smartfony i już wiedzą: będzie rzut karny. Wiedzą ci z Gdańska i Warszawy. Sytuacja jest klarowna. Tylko co ten Stefański tam tak długo ogląda? Pewnie się zastanawia, czy dać Jędzy czerwoną, czy nie? Tymczasem Stefański już wie. Wraca na boisko i wprawia w jeszcze większą konsternację publiczność i piłkarzy nakazując wznowienie gry ... rzutem sędziowskim. Powtarzam: rzutem sędziowskim. Tego to już nawet Zaorski by nie wymyślił.

To co później zdarzyło się w meczu, nie ma już znaczenia. Gracze Lechii (i pośrednio także Piasta) już wiedzieli o co walczą w tej lidze: to rozgrywki o wicemistrzostwo Polski. Nie mogło i nie może być inaczej. Legia ze swoim budżetem nie może sobie pozwolić na brak mistrzostwa. I teraz — na pewno już sobie nie pozwoli. W tym miejscu gratulujemy Legii 14. mistrzostwa Polski. Zdobytego w stylu ... podobnym do tego nr 5.

Stefański to uczciwy i lojalny sędzia. Lojalny, jak jego przełożony Przesmycki, który bredzi coś o słuszności tej decyzji. Coś jak w polskich sądach: nieważne kto ma rację, ważne, jaki wydamy wyrok. Ale w tle jest coś innego: nie powinno się wyznaczać sędziów z danego miasta do sędziowania meczów z tego miasta. Taka jest zasada. Tymczasem Stefański jest lojalny wobec swojego miejsca zamieszkania: Warszawy! Komuś w PZPN wyraźnie brakło wyobraźni. Albo właśnie tak miało być? Miało być mistrzostwo dla Legii i jest mistrzostwo dla Legii. Jak dwa lata temu i jak rok temu. Jak dwa lata temu — kiedy Lech z Jagiellonią nawet nie schylili się po szansę daną od "losu" i murowali bramkę zamiast próbować sięgnąć po tytuł w przedłużonym meczu. Jak rok temu — kiedy przed decydującym meczem w Poznaniu (niech nikt mi nie mówi, że nie można tam przegrać) głównym problemem Legii było, gdzie ... zorganizować mistrzowską fetę.

W sumie to po co to w ogóle gracie? Nie prościej byłoby sprawdzić budżety przez rozpoczęciem rozgrywek i po prostu wpisać do tabel co trzeba oraz zgłosić do UEFA (europejskie puchary, czyli tradycyjny "eurowp[cenzura]")  odpowiednie drużyny?
Legii gratulujemy 14. MP

Bytom się zapada

Bytom się zapada. Bytom się wali. Dosłownie:
Miechowicka dziura w ziemi

Ta miechowicka dziura w ziemi jest — niczym pożar katedry Notre Dame — symbolem. Konkretnie: symbolem upadku Bytomia. Rozkopane ulice, nieustające korki, odpadające tynki, stadiony przypominające nieużytki, waląca się "hala" lodowa na którą wstyd wpuszczać ludzi i na której nie ma ani jednego miejsca siedzącego — oto symbole Bytomia.

Ktoś nie wierzy. Mam dowody i nie zawaham się ich użyć. Oto stadion mistrza Polski z 1980 r.:
Tu grał kiedyś Feyenoord


Oto stadion dwukrotnego mistrza Polski:
A tu Gerard Cieślik oglądał Wilimowskiego na żywo


Oto lodowisko sześciokrotnego mistrza Polski:
Tu rozgrywano finały play-off hokeja i palono czapkę Emila


Oto standardowy budynek w Bytomiu:
Zdjęcie własne - współczesne, nie z czasów wojny


Jest wiele osób na Śląsku, którzy uważają, że "małpa zepsuła zegarek". Nie do końca się z tym zgadzam. Znów mam dowody i nie zawaham się ich użyć. Otóż:

  • Uczelnię w Gliwicach stworzyli imigranci ze Lwowa. Konkretnie: lwowscy matematycy — trzeba trafu — najlepsi wówczas na świecie.
  • Ruch Chorzów powstał za II Rzeczpospolitej.
  • Polonia Bytom była kontynuatorką tradycji Pogoni Lwów. Jeśli ktoś ma wątpliwości — niech porówna herby.
  • Takie kluby jak Górnik Zabrze, GKS Katowice oraz Piast Gliwice są ... dziećmi komuny. Polskiej komuny — aby nie było wątpliwości.
  • Spodek i chorzowski park są też dziećmi komuny.
  • Rozwój takich miast jak Jastrzębie oraz Tychy nastąpił nie w czasach Bismarcka ani Adolfa, lecz w czasach proprzemysłowej (zwłaszcza nastawionej na przemysł ciężki) epoki komunizmu. Oczywiście w tle nastąpiły drastyczne zmiany ludnościowe, ale to temat na osobną polemikę.
  • Dziś takie miasta jak Gliwice czy Katowice są nowoczesne i bogate. Gliwice są w dodatku dobrze skomunikowane.
  • Gliwicka Arena — największa na dziś hala sportowa w Polsce — jest dziełem współczesnym.

Prawda jest taka, że współczesny Śląsk jest regionem kontrastów. Tak wielkich, że dla osób z zewnątrz niepojętych. Oazy luksusu i bogactwa (Silesia) są odległe czasem o niecały kilometr od oaz nieporządku i biedy (Załęże). Bogate miasta (Katowice, Gliwice) sąsiadują z miastami skrajnie biednymi (Bytom) oraz zadłużonymi (Zabrze, Świętochłowice).
Katowice. Nowoczesna świątynia luksusu i zakupów


Jadąc średnicówką — czyli krwiobiegiem Śląska — podróżujemy nie tylko z punktu A do punktu B, nie tylko na przykład z Katowic do Gliwic — podróżujemy też przy okazji w czasie. Raz jesteśmy z XXI wieku, a raz nawet w XIX. Ot, taka lokalna specyfika. Trójkąt bermudzki (Kafauz, Chebzie, Lipiny) contra nowoczesne osiedla i kulturalne centrum w Katowicach. Nas na miejscu już to nie razi, dla przyjezdnych — stanowi nie lada szok.

Ale jeśli ktoś jednak szuka dowodu, że "małpa zepsuła zegarek", wówczas wystarczy, że pojedzie właśnie do Bytomia. To miasto — architektonicznie najpiękniejsze na Śląsku — które dostarcza na to dowodów. To miasto, które właśnie wygląda jakby czas tam się zatrzymał, a może nawet — wskazówki zegarków obracają się w lewo. Bezrobocie, bieda, tumiwisizm — tak wygląda bytomski postęp. W Bytomiu już niczego nowego się nie buduje, tam się raczej burzy co trzeba ze względów bezpieczeństwa.

Tylko bytomska opera zaprzecza tym tezom. Ona — niczym Ordon na reducie*** — ratuje honor i wizerunek. W tym przypadku — honor i wizerunek miasta.
Bytomska opera. Cud architektury i znak jakości muzycznej


Ta miechowicka dziura jest właśnie symbolem tego ruchu zegarków. W Bytomiu — "zepsutych zegarków" niestety!

***Tu trzeba dodać, że Adam Mickiewicz pisząc Redutę Ordona — delikatnie mówiąc — mijał się z jakąkolwiek prawdą, nie mówiąc już o rzeczywistym oddaniu historii tego, co jej należne, czyli ... faktów. Najbardziej znamienny błąd tego dzieła — niejeden zresztą — dotyczy opisu bohaterskiej śmierci Ordona na reducie. Otóż faktycznie Ordon wcale nie zginął wówczas w walce, a ciekawostką dziejów jest jego spotkanie po latach z ... Mickiewiczem. Podobne głupoty "ku pokrzepieniu serc" wypisywał zresztą Sienkiewicz. Jego dzieła są znakomite, czyta się je świetnie — zwłaszcza pod kątem przygodowym — ale, na Boga, nie należy z nich uczyć historii, bo one wielu aspektach mijają się po prostu z faktami. 

niedziela, 28 kwietnia 2019

Kluczowy błąd z 31 marca 2016 r.

31 marca 2016 r. Dziennik Zachodni pisał:

Sesja Rady Miasta trwała ponad pięć godzin i była bardzo gorąca. Radni nie zostawili suchej nitki na prezesie Ruchu Dariuszu Smagorowiczu zarzucając mu fatalne zarządzanie klubem. Ostatecznie jednak zgodzili się na uratowanie klubu poprzez udzielenie mu pożyczki. Obradom przysłuchiwało się kilkuset kibiców chorzowian, którzy decyzję radnych nagrodzili gromkimi brawami skandując: „Miejsce Ruchu w Ekstraklasie”.

Dziś jest 29 kwietnia 2019 r. — minęło raptem 3 lata z okładem od tamtego zdarzenia. Dziś Ruch Chorzów jest już praktycznie obiema nogami w ... III lidze. Właśnie zalicza ... 3. spadek z rzędu.

TVP Info tak informowała wówczas o obradach: LINK!

Nie da się uciec od wrażenia, że degrengolada została przypieczętowana właśnie 31 marca tamtego roku. 3 lata temu ratowano prywatny podmiot 18 mln zł publicznych pieniędzy, aby nadal mógł grać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Skutek tego ratowania jest następujący:
  • Ruch właśnie spada do III ligi. Teoretycznie ma jeszcze jakieś matematyczne szanse, ale — na zdrowy rozum — spadek już jest przesądzony.
  • Ruch ma garb w postaci wielomilionowych długów i rat układowych do spłacania.
  • Ruch nie ma żadnych perspektyw na radykalną poprawę sytuacji finansowej i sportowej.
Dla uzyskania takiego efektu nie tylko władowano wówczas wspomniane 18 mln zł. Do tego doszło jeszcze kilka ciekawych zdarzeń:
  • Sprzedanie Stępińskiego do FC Nantes za 1,5 mln euro w taki sposób, że Ruch dorobił się długu wobec FC Nürnberg w kwocie 2,5 mln zł.
  • Sprzedanie zdolnego bramkarza Grabary (bez jednego meczu na poziomie seniorskim) do FC Liverpool za ok. 1 mln euro. Fajnie, tylko ... gdzie są te pieniądze?
  • Pozbycie się całej plejady zdolnych graczy w taki sposób, że klub nie otrzymał za nich ani złotówki.
  • Sprzedanie juniora Bogusza oraz juniora Balickiego w przeddzień inauguracji ostatnich wiosennych rozgrywek — co skutkowało drastycznym osłabieniem zespołu i w konsekwencji utratą ok. 1 mln zł z tytułu klasyfikacji Pro Junior System.
  • Ciągłe zmiany w kadrze i na ławce trenerskiej.
  • I wiele innych wyczynów stanowiących swoisty MBA chorzowskiego zarządzania.
Panie i panowie radni Chorzowa! Czy nie lepiej było wówczas ... nie dać tej pożyczki? I stworzyć podwaliny pod zdrową strukturę?



sobota, 27 kwietnia 2019

Strajk nauczycieli wygasł, tymczasem ... Kraków już na wakacjach

A w Krakowie już wakacje?
Pisałem mniej więcej trzy lata temu o wcześniejszych wakacjach Ruchu Chorzów. Drużynie wówczas cudem lądującej w grupie mistrzowskiej ekstraklasy. W zasadzie po zakończeniu ostatniej kolejki rundy zasadniczej to nie było wiadomo, kto jest w górnej ósemce - Ruch czy Podbeskidzie. Link: tutaj!

Ostatecznie okazało się, że Ruch, co oznaczało ... początek wakacji w Chorzowie (wywalczony 1 punkt w 7 spotkaniach, trzeba trafu - w meczu z Legią) oraz ... spadek Podbeskidzia.

Minęły kolejne 3 lata i mamy znów dowody, że w polskich warunkach system ESA37, teraz już bez dzielenia punktów, nadal jest absurdalny. Tym razem wzorem Ruchu sprzed 3 sezonów na wakacjach wylądował ... cały Kraków - mianowicie Cracovia w grupie mistrzowskiej oraz Wisła w grupie spadkowej. Cracovii mogły (teoretycznie nadal mogą) grozić puchary, Wiśle nie groziło w zasadzie nic, a już na pewno nie powtórka casusu Podbeskidzia. Dzięki rezygnacji z dzielenia punktów Wisła ma ich bowiem za dużo, by spaść. Udała się więc na zasłużone wakacje, zanim nawet pierwsi maturzyści przystąpią do egzaminów.

Na dowód przytaczam wyniki. Najpierw Cracovii w grupie mistrzowskiej:
- z Legią (w) 0-1;
- z Jagiellonią (d) 0-1;
- z Piastem (w) 1-3.

A teraz Wisły w grupie spadkowej:
- z Wisłą Płock (d) 2-3;
- z Zagłębiem Sosnowiec (w) 1-2

Na razie dorobek stołecznego miasta zbudowanego przez niemieckich kupców jest następujący: 5 meczy, 0 punktów.

Nasuwa się myśl, że dla zachowania względnej sprawiedliwości rozgrywek oba zespoły powinny ... przegrać pozostałe mecze do końca rozgrywek.

Ale jak będzie, zobaczymy. Na razie nie jesteśmy nawet na półmetku rundy dodatkowej.


czwartek, 25 kwietnia 2019

Hanys na wakacjach. A może Brijuni?

Chorwacja jest piękna. Chorwacja jest unikatowa. To truizmy. Ale wysepka Brijuni (rezydencja Tity - park, zoo, unikatowa przyroda) dostępna z Istrii jest perłą wśród błyskotek. Zresztą co tam będę pisał, niech przemówią zdjęcia:
















Kontynuacja tematu "samochody elektryczne przyszłością motoryzacji". Tesla ... płonie

Uwaga! Teslę zostaw na zewnątrz, bo może spłonąć!
Polska. Wrzesień 2018 r.:

"Samochód znajdował się na leśnym parkingu, nie był oczywiście ładowany. Mimo tego, stanął w ogniu. Na miejscu pojawiły się aż cztery wozy straży pożarnej, jednak Tesla model S spłonęła doszczętnie - nie tknięta ogniem została jedynie przednia część nadwozia.
Całkowicie spłonęły natomiast umieszczone w podłodze baterie oraz zlokalizowany między tylnymi kołami silnik. Ponadto stopieniu uległo aluminiowe nadwozie, co świadczy o bardzo wysokiej temperaturze, znacznie przekraczającej 600 stopni Celsjusza."

Chiny. Kwiecień 2019 r.:

"Teraz pojawiły się doniesienia o kolejnym pożarze. Te jeszcze mocniej przemawiają do wyobraźni, bowiem moment zapłonu, a właściwie wybuchu (!) został uchwycony przez kamerę monitoringu.
(...)
Wyprodukowana w 2015 roku Tesla Model S stała zaparkowana w podziemnym garażu, nie była podłączona do ładowarki. W pewnym momencie spod auta zaczęły się gwałtownie wydobywać chmury dymu i dosłownie sekundy później doszło do prawdziwej eksplozji i pożaru.
(...)
Tesla doszczętnie spłonęła, uszkodzone zostały również stojące obok pojazdy."

Źródło: LINK!

środa, 24 kwietnia 2019

Tesla. Wyniki finansowe za l. 2015-2018


Wyniki finansowe (źródlo: Investing.com):

Wyniki finansowe spółki TESLA za l. 2015-2018 
dane w mln USD (za wyj. pozycji na 1 akcję)

Okres kończący się:
2015
2016
2017
2018
31.gru 31.gru 31.gru 31.gru
Przychody ogółem 4046,03 7000,13 11758,75 21461,27
Przychody
4046,03 7000,13 11758,75 21461,27
Pozostałe przychody, ogółem - - - -
Koszty uzyskania przychodów, ogółem 3122,52 5400,88 9536,26 17419,25
Zysk brutto 923,5 1599,26 2222,49 4042,02
Koszty operacyjne, ogółem 4762,65 7667,47 13390,84 21849,34
Koszty sprzedaży/ogólne/administracyjne, ogółem
922,23 1432,19 2476,5 2834,49
Badania i rozwój 717,9 834,41 1378,07 1460,37
Deprecjacja / amortyzacja - - - -
Koszty (przychody) odsetkowe – netto z działalności operacyjnej - - - -
Koszty (przychody) nadzwyczajne - - - 135,23
Pozostałe koszty operacyjne, ogółem - - - -
Zysk operacyjny -716,63 -667,34 -1632,09 -388,07
Przychody (koszty) odsetkowe, netto z działalności nieoperacyjnej -117,34 -164,18 -399,27 -637,04
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów - - - -
Pozostałe, netto -41,65 85,17 -177,67 20,37
Wynik finansowy netto przed opodatkowaniem -875,62 -746,35 -2209,03 -1004,75
Rezerwy z tytułu podatku dochodowego 13,04 26,7 -691,1 57,84
Wynik finansowy netto po opodatkowaniu -888,66 -773,05 -1517,93 -1062,58
Udziały mniejszościowe - 98,13 279,18 86,49
Udziały w spółkach zależnych - - - -
Korekta wg GAAP - - - -
Wynik finansowy netto przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych -888,66 -674,91 -1238,75 -976,09
Pozycje nadzwyczajne, ogółem - - -722,65 -
Wynik finansowy netto -888,66 -674,91 -1961,4 -976,09
Rozwodniony zysk przypadający na akcję z wyłączeniem pozycji nadzwyczajnych -6,93 -4,68 -7,47 -5,72
Dywidenda od akcji - emisja pierwotna akcji zwykłych - - - -
Okres kończący się:
2015
2016
2017
2018
31.gru 31.gru 31.gru 31.gru
Aktywa obrotowe, ogółem 2782,01 6259,8 6570,52 8306,31
Środki pieniężne i inwestycje krótkoterminowe
1196,91 3393,22 3367,91 3685,62
Środki pieniężne - - - -
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 1196,91 3393,22 3367,91 3685,62
Inwestycje krótkoterminowe - - - -
Należności ogółem, netto 168,97 499,14 515,38 949,02
Należności z tytułu dostaw i usług, netto 168,97 499,14 515,38 949,02
Zapasy ogółem 1277,84 2067,45 2263,54 3113,45
Rozliczenia międzyokresowe czynne 115,67 194,47 268,37 365,67
Pozostałe aktywa obrotowe ogółem 22,63 105,52 155,32 192,55
Aktywa ogółem 8067,94 22664,08 28655,37 29739,61
Nieruchomości/urządzenia/wyposażenie, ogółem - netto
5194,74 15036,92 20491,62 19691,23
Nieruchomości/urządzenia/wyposażenie, ogółem - brutto 3974,46 6980,44 11751,32 23106,64
Skumulowana amortyzacja, ogółem -571,13 -997,49 -1723,79 -3652,22
Wartość firmy - - 60,24 68,16
Wartości niematerialne, netto - 376,14 361,5 282,49
Inwestycje długoterminowe - - - -
Należności wekslowe - długoterminowe - 506,3 456,65 421,55
Pozostałe aktywa długoterminowe, ogółem 91,2 484,92 714,85 969,88
Pozostałe aktywa, ogółem - - - -
Zobowiązania krótkoterminowe ogółem 2811,03 5827,01 7674,67 9992,14
Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług
916,15 1860,34 2390,25 3404,45
Wymagalne/narosłe - - - -
Rozliczenia międzyokresowe bierne 321,59 1057,13 1324,51 1372,97
Zobowiązania wekslowe/zadłużenie krótkoterminowe - - - -
Bieżący portfel zadłużenia długoterminowego/leasing kapitałowy 627,93 1150,15 896,55 2567,7
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe, ogółem 945,37 1759,39 3063,36 2647,02
Zobowiązania ogółem 6984,23 17911,17 24418,13 24816,37
Zadłużenie długoterminowe, ogółem
2068,38 5978,28 9418,39 9403,67
Zadłużenie długoterminowe 2068,38 5978,28 8829,06 8410,49
Zobowiązania z tytułu leasingu kapitałowego - - 589,33 993,18
Zadłużenie ogółem 2696,3 7128,43 10314,94 11971,37
Odroczony podatek dochodowy - - - -
Udziały mniejszościowe - 1152,21 1395,08 1390,36
Pozostałe zobowiązania, ogółem 2104,82 4953,66 5929,99 4030,2
Kapitał własny ogółem 1083,7 4752,91 4237,24 4923,24
Akcje zwykłe, ogółem 0,13 0,16 0,17 0,17
Dopłaty do kapitału 3409,45 7773,73 9178,02 10249,12
Niepodzielony zysk (skumulowany deficyt) -2322,32 -2997,24 -4974,3 -5317,83
Inne udziały kapitałowe, ogółem -3,56 -23,74 33,35 -8,22
Suma pasywów 8067,94 22664,08 28655,37 29739,61
Akcje zwykłe pozostające w obrocie, ogółem 131,43 161,56 168,8 172,6

Obraz graficzny: