piątek, 1 stycznia 2021

Dla studentów. Nietypowa transakcja czy prosta nacjonalizacja? A wszystko w imię ochrony klientów


Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek jest zdolny do najbardziej niegodziwych czynów wówczas, gdy działa w szczytnych celach.

Nie mam wątpliwości, że organy państwa powinny rzetelnie sprawdzić rolę pana Czarneckiego w aferze GetBacku (naiwni "inwestorzy" okiwani na 3 mld zł). W efekcie sprzedaży trefnych obligacji na skraju upadku znalazł się też bank Czarneckiego - Idea Bank. 

Tymczasem państwo (rękoma Pekao SA) po prostu przejęło (realizując niedawno uchwaloną ustawę) od pana Czarneckiego oraz od innych prywatnych akcjonariuszy aktywa Idea Banku!

— Czy Pekao SA przejął Idea Bank za darmo?

— Otóż jest znacznie ... gorzej.

— Co to znaczy gorzej?

— To znaczy, że do transakcji bankowi Pekao ... dopłacono. Dostał dotację na różnicę między wycenioną wartością aktywów i zobowiązań. 

Cytat:

"Przejęcie przez Bank Przejmowanej Działalności nastąpi poprzez: (i) przejęcie praw majątkowych w postaci Przedsiębiorstwa oraz (ii) równoczesne przejęcie Zobowiązań. Wartość przejmowanych Zobowiązań, zgodnie z oszacowaniem sporządzonym przez Bank na dzień 31 sierpnia 2020 r., wynosi 14.628,10 mln PLN.

Z uwagi na to, że wartość przejmowanych Zobowiązań przekracza wartość przejmowanych praw majątkowych w postaci Przedsiębiorstwa, BFG udzieli Bankowi dotacji, o której mowa w art. 112 ust. 3 pkt 2 Ustawy o BFG, w celu pokrycia różnicy między wartością przejmowanych Zobowiązań i wartością przejmowanych praw majątkowych („Dotacja”)."

No cóż. Doprawdy nietypowa to transakcja na rynku M&A. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz