wtorek, 13 sierpnia 2019

A co, gdyby tam spadł metr śniegu? Absolutna katastrofa (budowlana) w Holandii

Nie jestem inżynierem, ale nawet ja, laik, wiem, że różne konstrukcje projektuje się z pewnym zapasem bezpieczeństwa oraz zakłada się zaistnienie warunków skrajnych. Warunki skrajne oznaczają, że może trochę wiać (nawet u nas zdarzają się trąby powietrzne), że może spaść trochę deszczu oraz że może spaść trochę śniegu. Wszystko to obaliły Eurokody (nazwa własna), czyli normy o wiele luźniejsze niż tak zwany zestaw Polskich Norm (nazwa własna). Można się śmiać z historycznego socjalistycznego siermiężnego projektowania, ale wydaje mi się, że wg tzw. starej szkoły taki dach (dziwne nachylenie, brak podpór, niezbyt solidna konstrukcja nośna) nie mógłby powstać.

Jedno co wiem na pewno to to, że nie chciałbym ani minuty przebywać pod tym dachem stadionu w Alkmaar, który został obalony wiatrem o sile raptem ok. 100 km/h, czyli, przyznajmy to, wcale nie najmocniejszym, jaki można sobie wyobrazić. Po prostu takim, jakie zdarzają się w europejskim klimacie, zwłaszcza na holenderskich równinach:




Szczęściem w nieszczęściu był moment katastrofy: nie podczas meczu ani żadnej innej imprezy. Nic nikomu się nie stało. A przy okazji zastanawiam się, czy ... ekologia przypadkiem nie szkodzi zdrowiu, a konkretnie, czy instalacja paneli fotowoltaicznych nie miała wpływu na katastrofę?

Zdjęcia pochodzą z następującego artykułu: link!

"Projektowanie konstrukcji budowlanych w Polsce jest możliwe w oparciu o:
  • Eurokody, gdyż zostały one wprowadzone w wersji polskojęzycznej wraz z Załącznikami krajowymi, o czym informuje odnośnik pod tabelą w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2017 poz. 2285):

    „Polskie Normy projektowania konstrukcji - Eurokody, zatwierdzone i opublikowane w języku polskim, mogą być stosowane w projektowaniu konstrukcji, jeżeli obejmują one wszystkie niezbędne aspekty związane z zaprojektowaniem tej konstrukcji (stanowią kompletny zestaw norm umożliwiający projektowanie). Projektowanie każdego rodzaju konstrukcji wymaga stosowania PN-EN 1990 i PN-EN 1991.”
  • Polskie Normy własne (krajowe), mające od 1 kwietna 2010 r. status norm wycofanych, gdyż są one wymienione w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz