czwartek, 22 kwietnia 2021

Analiza. Koleje linowe w Polsce, w Czechach i na Słowacji

Dziś analiza rynku narciarskiego lub, jak kto woli - krzesełkowego. Okazuje się, że jeśli chodzi o inwestycje w bazę wyciągową (są dane dostępne odnośnie kolei linowych) to dobrze... już było. 

Boom inwestycyjny w tym zakresie miał miejsce mniej więcej 15 lat temu. Od tego czasu mamy, hmmm, racjonalizację ilości inwestycji. Natomiast pandemia zastopowała (co wydaje się zrozumiałe) inwestycje narciarskie kompletnie. Zostały dokończone tylko rozpoczęte wcześniej.

Niżej przedstawiono, jak wyglądają dane (źródło: baza danych strony Lanove-Drahy.cz) o ilości oddawanych do użytku nowych kolei linowych.

Nowo powstałe koleje linowe
w Polsce, w Czechach i na Słowacji
w l. 1990-2020

Trend obliczony dwiema metodami

Inwestycje w nowe koleje w Polsce

Inwestycje w nowe koleje w Czechach

Inwestycje w nowe koleje na Słowacji

Sam osobiście mam wrażenie, że w czasach boomu przed 2008 r. (pisałem o tych boomach narciarskich w osobnym artykule: link tutaj!) doszło do pewnego przeinwestowania. Jakoś trudno było mi sobie wyobrazić rentowność czteroosobowego krzesła w Oravskim Podzamku czy w Vitanovej, gdy obok pełno ośrodków zdecydowanie ciekawszych (Zuberec, Oravice). Nadto na Słowacji widać mocny wpływ daty wprowadzenia waluty euro (2009 rok: link tutaj!). W Polsce, jak zwykle, nie tylko w kwestiach narciarskich, trend odwrócił się nieco później niż gdzie indziej na świecie. Inną kwestią jest to, że w l. 2000-2008 (boom) nadrabialiśmy zapóźnienia infrastrukturalne sprzed kilku dekad razem wziętych.

Wniosek: I bez pandemii w inwestycjach narciarskich nastał lekki kryzys, pandemia go tylko pogłębiła. Niemniej czasy inwestycji tylko w nowe krzesła już chyba przeszły do lamusa. Ale dalszy trend zależy od stanu gospodarek oraz typu narciarza. Na razie narciarz jest wygodny i chce trasy przy SPA, a nie samej trasy i ew. noclegu w pobliżu. Kluczowym słowem jest SPA, a trasy i wyciągi mają być łatwe w obsłudze. Czy to się zmieni? Nie wiem.

Inwestycje 2021 (źródło: Lanovky.sk):

Investície 2021 v horských strediskách krajín V4

Slovensko

SLF4 Deny / Ždiar (Doppelmayr) montáž technológie

Poľsko

Česko

SLO4B Velký Klínovec / Červenohorské sedlo (Leitner)

Wcześniejsze art. na ten temat:

Blog o ekonomii, sporcie, fantastyce i obyczajach: Narciarstwo i narciarz w Polsce. 3 boomy, 2 kryzysy. Każde pokolenie boomu jest inne (ekonomiaplussport.blogspot.com)

Blog o ryzyku, prawie i energetyce: Euro na Wielkiej Raczy - ryzyko gdzieś tu jest?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz