wtorek, 20 kwietnia 2021

Rozliczenia i zwroty subwencji PFR. Był czas prezentów, nadszedł czas zapłaty! Informacja dla przedsiębiorców i księgowych

Szanowni Przedsiębiorcy!

Czy przeczytaliście uważnie Waszą umowę podpisaną z PFR–em? Wkrótce czeka Was:

  • rozliczenie umowy;
  • zwrot pieniędzy – jak znaczący zależy od różnych czynników, chyba że:
    • wykonujecie działalność w jednym ze wskazanych kodów PKD 
    • oraz notujecie spadek przychodów min. 30 proc. r/r za okres kwiecień – grudzień
    • lub za okres październik – grudzień.

Przedsiębiorstwa spełniające ww. warunki łącznie nie będą musiały oddawać ani grosza, muszą się jednak rozliczyć w systemie bankowym, a będą miały na to tylko 10 dni roboczych od daty odpowiadającej równemu rokowi po otrzymaniu subwencji.

Ile będziemy musieli oddać, jeśli nie spełniamy ww. warunków? Otóż w przypadku firm Mikro będziemy musieli oddać:
  • 25 proc. kwoty subwencji – bezwarunkowo;
  • dodatkowo do 50 proc. kwoty subwencji – jeśli zatrudnienie w firmie (liczymy etaty w etatach + zlecenia jako 1) uległo zmniejszeniu, ale mniej niż 50 proc. (średnia za miesiące subwencji) w relacji do miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku;
  • 100 proc. kwoty subwencji – jeśli zatrudnienie w firmie zmniejszyło się o więcej niż 50 proc. lub jeśli mieliśmy lub mamy zawieszoną działalność
  • lub jeśli się nie rozliczymy w terminie 10 dni roboczych dnia przypadającego w rok po otrzymaniu subwencji.

W przypadku firm MŚP będziemy musieli oddać:
  • 25 proc. kwoty subwencji – bezwarunkowo;
  • dodatkowo 25 proc. kwoty subwencji – jeśli nie zanotowaliśmy "gotówkowej straty na sprzedaży" liczonej jako strata [-(wynik na sprzedaży + amortyzacja)] wg pełnej księgowości lub strata podatkowa [-(dochód + amortyzacja)] na książce;
  • dodatkowo 25 proc. kwoty subwencji – jeśli zatrudnienie w firmie (liczymy etaty w etatach + zlecenia jako 1) uległo zmniejszeniu, ale mniej niż 50 proc. (średnia za miesiące subwencji) w relacji do średniej za 2019 r. liczonej jako średnia arytmetyczna z miesięcy: czerwiec i grudzień;
  • 100 proc. kwoty subwencji – jeśli zatrudnienie w firmie zmniejszyło się o więcej niż 50 proc. lub jeśli mieliśmy lub mamy zawieszoną działalność, rozpoczęty proces restrukturyzacyjny lub likwidacyjny
  • lub jeśli się nie rozliczymy w terminie 10 dni roboczych dnia przypadającego w rok po otrzymaniu subwencji.

Uwaga: 
*Dostaniecie propozycję rozliczenia z banku (przygotowaną przez PFR na bazie danych z ZUS i MF). Trzeba ją zaakceptować do 10 dni roboczych od roku po dniu otrzymania subwencji lub zakwestionować i zmienić w tym terminie. Jak? O tym niżej.

*Wszystkie rozliczenia i komunikacja będzie odbywała się za pomocą banku, z którego otrzymaliście subwencję. Jeśli zlikwidowaliście kontro w tym banku, musicie... ponownie je w nim założyć lub... oddać 100 proc. subwencji.

*Będziecie mieli 10 dni roboczych na jakąkolwiek interwencję i wyjaśnienie różnic z urzędami i zmiany w sprawozdaniach urzędowych, jeśli stan zatrudnienia, przychodów lub inne kwestie nie będą zbieżne między przygotowaną propozycją a rzeczywistością.

*Kwota do zwrotu MŚP zmniejsza się o 1 zł z każdą złotówką "gotówkowej straty na sprzedaży" mniej więcej w miesiącach subwencji do wysokości 25 proc. kwoty subwencji.

*Kwota do zwrotu z tytułu niedotrzymania ilości pracowników w zakresie redukcji nie więcej niż 50 proc. liczona jest w procencie spadku zatrudnienia razy 2 razy kwota subwencji dotycząca zatrudnienia. Przy redukcji zatrudnienia pow. 50 proc. – zgodnie z umową bezwzględnie cała kwota subwencji (nie tylko w działce: zatrudnienie) jest do zwrotu.

*Jeżeli nic się nie zmieni, umorzona kwota subwencji będzie przychodem podatkowym za 2021 r.

*Nieumorzone kwoty subwencji będą zwracane w 24 ratach. Pierwsza rata przypadnie na 2. miesiąc po roku od otrzymania subwencji. Jeśli ktoś otrzymał subwencję w maju 2020 r. (najczęstszy przypadek), pierwszą ratę zapłaci w lipcu 2021 r.


To tyle mojej wiedzy po odbytych szkoleniach na ten temat. W razie potrzeby pytajcie w komentarzach, jeśli będę posiadał wiedzę, odpowiem. Niemniej to PFR ustala zasady (ciągle je zmieniając), więc absolutnej prawdy szukajcie tam – u źródła.

2 komentarze:

  1. Czy do wyliczenia straty na sprzedaży przy pełnej księgowości bieżemy pod uwagę RziS generowany narastajaco i w taki sposób pobieramy dane z poszczególnych miesięcy czy może każdy miesiąc oddzielnie należy generować?

    OdpowiedzUsuń
  2. Liczą się dane z poszczególnych miesięcy. Na szkoleniu mówili, że od 1. m-ca straty. Trzeba wyciągnąć te miesiące. I uwaga: do straty dodać amortyzację, np. -10000 + 1500 = -8500. Kwestia okresów jest bardzo niejasna, liczę na doprecyzowanie przez PFR. Sprawdzę jeszcze jutro w umowie, tam są chyba miesiące subwencji.

    OdpowiedzUsuń