środa, 7 kwietnia 2021

Ekonomia dla prawników

<<<Dzień dobry! Witam Cię, Orle Temidy, w świecie liczb, kalkulacji i … dywagacji!

Prawniku, zawiłości świata ekonomii wydają Ci się skomplikowanie, trudne do zrozumienia, ale nie potrafisz od nich uciec w życiu zawodowym? EBITDA, NPV, wynik operacyjny, koszty stałe, wartość godziwa – od tych pojęć boli Cię głowa. Ale to one tkwią w treści Twoich dokumentów, i to od Ciebie oczekuje się podjęcia trudnych i nieodwołalnych decyzji: na sali sądowej, w kancelarii, w Twoim życiu prywatnym. Ból głowy więc Cię nie uratuje.

(...)

Niemniej dokumenty prawne tworzy się na zasadzie zero-jedynkowej: spełnia kryteria, nie spełnia kryteriów. Wyroki sądowe zapadają na zasadzie zero-jedynkowej: winny, niewinny. Nie istnieją dokumenty i wyroki: przy odpowiednich założeniach był spadek przychodów, on jest prawdopodobnie winny, czy coś podobnego. Tymczasem takie niejednoznaczne diagnozy to w ekonomii… norma.(...)

Ilekroć mowa o decyzjach ekonomicznych, zwłaszcza strategicznych, warto wiedzieć, że na koszty takiej decyzji składają się w dobrej kalkulacji następujące składowe:
-koszt skalkulowany na bazie danych, analiz, itp.;
-koszt pieniądza w czasie
-oraz koszt ryzyka.

Obecność kosztu ryzyka wynika z prostego faktu: przyszłość z natury jest nieznana. Oczywiście można trafić na „guru” prognoz ekonomicznych, który dziś w ciemno powie, że jego zdaniem w 2030 r. baryłka ropy będzie kosztowała 100 dolarów, a w 2040 – 120. Z pewnością niezłamaną żadnymi argumentami jest w stanie też powiedzieć, że w 2025 r. euro będzie kosztowało 3,95 zł. Niemniej to zwykłe bajdurzenie, zaklinanie rzeczywistości. Tak naprawdę nikt nie wie, ile będzie kosztowała ropa lub euro za tydzień, co dopiero za wiele lat. Do tego dochodzi niepewność otoczenia (zmienność cen, reguł prawnych), prawo popełnienia błędu obliczeniowego w kalkulacjach, itp.

(...)

EBITDA – ang.: earnings before interests, taxes, depretiation and amortization – po polsku wynik operacyjny nieuwzględniający kosztów amortyzacji: zarówno aktywów rzeczowych jak i amortyzacji wartości firmy. Miara jest bardzo popularna do wielu analiz i modeli wycen przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że jest ona uważana za odpowiednik przepływów pieniężnych, inaczej: zarabiania gotówkowego, przynajmniej w dłuższej perspektywie, gdy wszystkie należności winny być ściągnięte lub odpisane, wszystkie zobowiązania spłacone, a amortyzacja (której miara nie uwzględnia) jest najbardziej charakterystycznym elementem, który jest składowym kosztów, a nie stanowi przecież wydatku pieniężnego.>>>

Zamówienia:  

WYDAWNICTWO WOKÓŁ NAS
  • mailowo: rafal.budnik@wokolnas.pl; 
  • telefonicznie: (48) 32 331-37-16 lub (48) 601-492-504
Cena w wysyłką: 49 zł brutto!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz