poniedziałek, 8 stycznia 2018

Czy PKL pójdzie śladem GAT-u?

Przy okazji MP Energetyków w Narciarstwie Alpejskim

Relacja tutaj: RELACJA
Wyniki tutaj:  WYNIKI

odkryłem, że ... GAT jeszcze żyje. Otóż zawodnicy zostali zakwaterowani w gatowskim ośrodku Zagroń, całkiem przyzwoitym (basen, sauny), choć jeszcze nie w pełni zmodernizowanym. Aktualnie we władaniu spółki (państwowej, rzecz jasna) pozostały następujące ośrodki:
a) Zamek w Lesku;
b) Centrum Rekreacji Metamorfoza w Międzywodziu;
c) oraz właśnie Zagroń w Szczyrku.

Przy okazji w pamiętliwej głowie zrodziła się refleksja: toż to zgliszcza tego, co w swoim władaniu ma GAT teraz, w relacji do tego, co miał kiedyś:
a) ośrodek narciarski w Szczyrku (tzw. GON, dziś przejęty przez TMR);
b) ośrodek narciarski Pilsko w Korbielowie;
c) liczne ośrodki wczasowe nad morzem, w górach, w tym w Kudowie, Wiśle i wielu innych miejscach; GAT wydawał swego czasu katalog w kształcie ... książeczki, aby można było zapoznać się z jego ofertą wczasową.

Potem GAT zabiły nowe czasy, złe zarządzanie, nadmierny formalizm firm państwowych, niejasne interesy w tle oraz w konsekwencji brak inwestycji. A przy braku inwestycji trzeba było obiekty sprzedawać lub/i zamykać. Wiele opustoszałych i niewyremontowanych ośrodków post-gatowskich do dziś straszy w pięknych miejscowościach. Pogrom, jak po ośrodkach orbisowskich, wymieńmy tylko te krakowskie: Cracovia, Forum, Krak.

Przy okazji nasuwa się refleksja: jeśli PKL nie zacznie wykazywać postępu z duchem czasu i nie zacznie inwestować, czego go ten sam los. Od wielu lat w ośrodkach PKL-u nie było żadnej poważnej inwestycji, nie wyłączając czasów po gorącej prywatyzacji. Rozumiem, że fundusz MID Europa Partners (i ktokolwiek za nim stoi) boi się dziś "odwrócenia" prywatyzacji, ale doprawdy nie daje żadnych argumentów na swoją obronę. W końcu PKL to nie tylko Kasprowy (na czym skupiły się gazety), a stan na dziś jest następujący:
a) Kasprowy Wierch - ośrodek wymaga modernizacji kolejki na trasach Hali Goryczkowej, rozwiązania miejsc parkingowych, połączenia obu hal (bez podchodzenia pod górkę), a ostatnia modernizacja (kolej główna) miała miejsce przed prywatyzacją;
b) Gubałówka - ośrodek wyłączony narciarsko od lat, wymaga consensusu z właścicielami działek oraz inwestycji niemal we ... wszystko;
c) Mosorny Groń w Zawoi - wyciąg krzesełkowy jest już bardzo starej daty i bardzo wolny. Wymaga modernizacji, a w zasadzie wymiany na nowy. W Czechach tak długie lanovky nie mogą być już fixne, chodzi o bezpieczeństwo marznących narciarzy;
d) Żar w Międzybrodziu Żywieckim - tramwaj z demobilu z Gubałówki jeszcze spełnia kryteria, spawdził się ... lepiej niż na Gubałówce. Ale, aby ośrodek odżył, potrzebna jest jego rozbudowa.
e) Palenica w Szczawnicy - ośrodek także z urządzeniami już dość starej daty;
f) Jaworzyna Krynicka - jedyny ośrodek stanowiący w miarę normalny kompleks, aczkolwiek od prywatyzacji też nietknięty.

Ponadto przy okazji nasuwa się kolejna refleksja: kolejne pokolenia w narodzie są ... coraz słabsze. Wasz autor w kategorii wiekowej 41-50 lat zajął w miarę zaszczytnie 7. miejsce, z winy zbyt asekuracyjnej jazdy w pierwszym przejeździe. Gdyby (z tym samym czasem) wystartował w kategorii do 40 lat zająłby ... 8. miejsce, czyli nieco gorsze. Ale gdyby (z tym samym czasem) wystartował w kategorii młodszej byłby ... bliski medalu. Młodzież po prostu miała znacznie słabsze czasy. Ciekawe!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz