piątek, 17 listopada 2017

Sowieci Zychowicza. Komunizm

Znana dziś na całym świecie metoda rekrutacji osób biernych, ale wiernych

"Stalin obawiał się, że któregoś dnia bezpieka stanie się potężniejsza niż partia i partii się pozbędzie. (...) Stalin starał się zabezpieczać przed taką ewentualnością. Wybierał do Czeka ludzi z marginesu społecznego, przestępców, osoby, które w przeszłości dopuściły się strasznych czynów. Dzięki wiedzy na ten temat mógł ich kontrolować. Zarazem to on zapewniał im immunitet. Gdyby Stalin nagle zniknął, straciliby parasol ochronny i pewnie wszyscy trafiliby do więzienia." (Str. 70)

Katyń mógł stać się przyczyną rozpadu koalicji antyhitlerowskiej

"Przede wszystkim Katyń był katastrofą wizerunkową. Stalin usiłował się wówczas przedstawiać jako obrońca pokoju i demokracji, który walczy z potwornym Hitlerem. Aż tu okazuje się nagle, że bestialsko wymordował tysiące obcokrajowców, i to jeńców wojennych. Odkrycie mogił katyńskich w 1943 roku było dla Sowietów wielką wpadką. Nie ma wątpliwości, że została ona dogłębnie przeanalizowana. Świadczą o tym choćby próby naprawienia błędów i obarczenia winą Niemców - słynna komisja Burdenki czy heca na procesie Norymberskim." (Str. 173)

Komunizm w praktyce

"Życie człowieka sowieckiego było pasmem udręk. Katastrofalne warunki mieszkaniowe były tylko jedną z nich. Ale nie jedyną. Związek Sowiecki był krajem permanentnego głodu i permanentnego niedoboru wszelkich możliwych towarów. Większość czasu wolnego ludzie spędzali w nie kończących się ogonkach. Do sklepów, do stołówek, po kartki żywnościowe. Gdy wreszcie udawało im się coś kupić - jakość produktów była zatrważająca." (Str. 375)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz