niedziela, 25 sierpnia 2019

Ostre cięcie (2). Bankomaty

Fragmenty bardzo ciekawego rozdziału o bankomatach:

"Przed przejściem do zarządu PKP SA Jakub Karnowski był prezesem Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PKO, a Piotr Ciżkowicz głównym ekonomistą firmy doradczej Ernst & Young.

(...)

Za Karnowskim i Ciżkowiczem na kierownicze stanowiska w spółce Grupy PKP zaczęły ściągać całe rzesze finansistów. Kolejarze swoich nowych prezesów i dyrektorów - ze względu na dotychczsowe doświadczenia zawodowe związane z bankowością - szybko zaczęli nazywać bankomatami.

(...)

Nieoficjalnie mówiło się, że udostępnienie wysokich stanowisk w Grupie PKP współpracownikom Balcerowicza stanowiło zapłatę za wyciszenie kierowanej przez niego krytyki za (...) skok na Otwarte Fundusze Emerytalne.

(...)

W okresie rządów bankomatów w Grupie PKP, a jednocześnie w czasie kadencji Marii Wasiak na stanowisku ministra infrastruktury i rozwoju, doszło do prywatyzacji spółki PKP Energetyka. W lipcu 2015 roku spółka odpowiadająca za kolejową energetykę została sprzedana luksemburskiemu funduszowi inwestycyjnemu CVC Capital Partners, będącemu właścicielem takich podmiotów jak producent walizek Samsonite, wynajmująca ciężarówki firma Fraikin, zakłady bukmacherskie Sky Bet, producent oprogramowania antywirusowego Avast czy sieć perfumerii Douglas.

(...)

Rządy bankomatów w Grupie PKP były okresem wzmożonego korzystania spółek kolejowych z usług firm doradczych. Jedna z takich firm (...) przygotowała (...) opracowanie na temat optymalizacji działalności, w którym wnioskowano o skrócenie sieci kolejowej z 19,3 tys. km do ok. 14-15 tys. km. (...) Problem w tym, że - po tym jak Polska od 1990 roku do do 2012 roku zdemontowała jedną czwartą sieci kolejowej - właściwie nie było już czego likwidować."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz